Artiklid

Koerte dresseerimise viis peamist reeglit

Как Дрессировать Собаку

Iga koeraomanik tahab, et tema kutsu annaks palumisel käppa, et ei võtaks laualt sööki, et kõnniks jalutuskäigu ajal peremehe kõrval ja palju teisi selliseid asju. Kuid et see kõik reaalsuseks saaks, on tarvis palju pingutusi teha. Koerale käskluste õpetamine nõuab usinust ja distsipliini mitte ainult neljajalgselt, vaid ka tema omanikult. Sest kui tegeleda koera kasvatamisega kord nädalas, muul ajal aga lasta tal teha, mis pähe tuleb, siis märkimisväärseid tulemusi te ei saavuta.

Et seda vastutusrikast ülesannet lihtsamaks muuta, on Pet Festi meeskond pannud teie jaoks kokku viis reeglit, mis aitavad muuta sõnakuulmatu kutsu ideaalseks sõbraks ja seltsiliseks.

 

Miks on koera dresseerida vaja ja mis vanusest alates seda teha?

Koerad on nagu väikesed lapsed, kes vajavad tähelepanu, hoolitsust ja õiget kasvatust. Kutsu, kelle peremees dresseeringule piisavat tähelepanu ei pööra, hakkab talle palju tüli põhjustama. Kõige sagedamini puutuvad omanikud kokku järgmiste probleemidega:

  • mööbli rikkumine;
  • teiste loomadega kaklemine;
  • neljajalgne teeb oma häda kuhu juhtub;
  • laualt söögi varastamine ja tänavalt kõiksugu sodi üles korjamine;
  • võib võõrastele inimestele kallale minna.

Ja see pole kaugeltki mitte täielik probleemide loetelu. Karvakera, kes ei tunne elementaarseid käsklusi, võib mitte ainult ümbritsevatele, vaid ka iseendale kahju tekitada, näiteks kakluses või teele jooksmisel. Just seepärast ongi nii oluline looma kasvatada. 

Õpetamisega võib alustada vanuses kaks kuud. Kuid sellises eas suudab kutsikas vaid kõige lihtsamad käsklused meelde jätta. Seetõttu ei ole mõtet talt välkkiireid saavutusi oodata ega kutsut tööga üle koormata. Küll aga on 3–4kuuse kutsika dresseerimine juba palju edukam. Selles vanuses jätavad koerad käsklusi paremini meelde ning on kergemini õpetatavad. 

Saavutuste kinnistamisele kulub keskmiselt 4–6 kuud. Samas pole mõne intsidendi juhtumine välistatud veel aasta jooksul. Seega varuge kannatust ning ärge süüdistage ennast, et olete halb peremees, kui teie lemmikloom ei suutnud kiusatusele vastu panna ja laualt maiustuse varastas. 

Dresseerida saab ka täiskasvanud koeri, kuid siis on see ülesanne palju raskem. Täisealised kutsud jätavad informatsiooni halvemini meelde, lisaks sellele on neil oma väljakujunenud iseloom ja harjumused, millega tuleb ka arvestada.

 

Dresseerimise viis peamist reeglit 

Et vastata sageli esitatavale küsimusele “Kuidas koera õigesti dresseerida?”, panime kokku viis kõige tähtsamat reeglit, mis õppeprotsessi oluliselt lihtsustavad ning palju aega ja närve säästavad.

1. Õpetamisega peab tegelema üks ja sama inimene. 

Erinevad inimesed lähenevad kasvatusprotsessile erinevalt ning kasutavad erinevaid meetodeid. Kogenematu kutsa satub segadusse ning siis on tal raskem käsklusi meelde jätta.

2. Neljajalgset sõpra ei tohi enne treeningut toita.

Täis kõhuga ei taha ta midagi teha ning päev möödub kasutult. Seega ei tohi õppetöö toimuda enne, kui viimasest söötmisest on möödunud 1,5–2 tundi.

3. Haiglane väljanägemine – treening jääb ära.

Kui loom näeb väsinud või loid välja, on see põhjus tänane õppetund ära jätta ning kutsu enesetundega tegeleda. Kui koer on haige või on tal mingid muud probleemid, võivad füüsiline ja vaimne koormus olukorda vaid halvendada. 

4. Kasutage kindlasti kiitust ning koerte treeningmaiuseid.

Mitte keegi ei hakka midagi niisama tegema ja koer pole selles mõttes erand. Ükskõik kui palju te ka ei pingutaks, kui koer tehtud töö eest tasu ei saa, ta teist korda seda enam tegema ei hakka. Andke kutsule maiust iga kord, kui ta ülesande õigesti sooritab, ja siis näete isegi, kuidas ta kiiremini õppima hakkab.

5. Hea tuju on edu pant.

Treeningut tuleb läbi viia heas meeleolus. Kui olete ärritunud või tujust ära, märkab koer seda, ja otsustab, et olete selline tema pärast. Lõppkokkuvõttes ei saa ta siis enam aru, millal midagi õigesti teeb, millal valesti, ja treening läheb tühja.

Need reeglid kehtivad nii täiskasvanud koerte kui ka kutikate treenimisel. Pidage kinni regulaarsusest. Loomi soovitatakse dresseerida iga päev vähemalt tund kuni poolteist. Kui te alles alustate koolitamist, tasub esialgu 30–40 minutiga piirduda ning koormust suurendada tasapisi.

Siit aga tekib küsimus: kuidas dresseerida kutsikat, kui ta juba pärast tunnipikkust tööd väga väsinud on? Künoloogid on ühel meelel selles, et kuni kuue kuu vanusele põnnile piisab 15–20-minutilisest treeningust päevas. Ning vastavalt sellele, kuidas ta suuremaks kasvab, saab ka treeningu kestust pikendada.

 

Põhilised käsklused koertele

Lisaks dresseerimisreeglitele räägib Pet Festi meeskond ka sellest, kuidas kutsikale käsklusi õpetada. Valisime teie jaoks välja kolm lihtsat fraasi, mida kõik “head lapsed” teadma peavad. 

Käskluse “ei” õpetamine

See on üks olulisemaid käsklusi, mille abil koer kohe mõistab, et midagi valesti teeb. Kõige parem on alustada koolitust tänaval asuvate esemetega. Kui lähete jalutama, olgu koer rihma otsas. Niipea kui ta end prügi või mõne muu soovimatu eseme poole küünitab, öelge valjult “ei” ning pingutage rihma, et koer seda eset kätte ei saaks. Seejuures on oluline, et teie hääl oleks range ning näoilme väljendaks rahulolematust.

Ajapikku hakake kasutama käsklust ka kodus, siis kui kutsikas mööblit rikub, laualt toitu võtab või muid soovimatuid asju teeb. Korrake õppetundi, kuni koer selle meelde jätab. Siin on kõige olulisemaks asjaks regulaarsus, ei tohi ühel päeval kutsikale midagi lubada, teisel päeval aga sedasama keelata. 

Õpetame koerale käsklust «kõrval»

Püüdke jalutuskäikude ajal koeraga ühes tempos liikuda. Kohe kui ta eemalduma hakkab, öelge valjusti “kõrval” ning tõmmake koer rihma pidi enda kõrvale. Kui ta uuesti kaugemale läheb, korrake käsklust ning tõmmake oma neljajalgne sõber taas enda ligi. Korrake seda mitu korda ja andke kutsule tehtud töö eest maiuspala.

Kuidas kutsule käsklust «anna käppa» õpetada

Pigistage maius rusikasse ja oodake, kuni kutsu hakkab seda käpaga püüdma, kuna suuga ta seda kätte ei saanud. Kohe kui tema käpp on teie käe peal, öelge vajalikud sõnad ja andke koerale maiuspala.

Korrake seda hetkeni, mil koer hakkab kokkusurutud rusikat nähes kohe käppa teie poole sirutama. Hiljem pakkuge talle avatud peopesa ja öelge käsklus, kuid maiuspala andke alles siis, kui olete käppa käes hoidnud. Korrake sellist “mängu” ajani, mil koer on selgeks saanud, mida peremees temalt tahab.

Levinud dresseerimisvead:

  1. Mürarikastes kohtades treenimine. Kui ümberringi on palju segavaid faktoreid (inimesed, autod, teised loomad, vali muusika jne), ei suuda kutsikas tunnile keskenduda ning arvatavasti isegi ei püüa teid kuulata.
  2. Käskluste kordamine. Kui koer esimesel korral käsklusele ei reageeri, hakkavad algajad koeraomanikud pahatihti seda kordama, ning alles siis koer kuuletub. Sellise meetodi puhul jääb neljajalgsele meelde, et käskluse kõlamise ja selle täitmise vahel peab olema mingi ajavahemik, ning ta hakkab seda pausi meelega hoidma. Et seda vältida, öelge käsklust vaid korra, seejärel vaadake loomale pingsalt silma. Võite isegi veidi lähemale astuda. Enamasti sellest piisab, et kutsu teie sõna kuulama hakkaks.
  3. Auhinna puudumine. Kui neljajalgne oma töö eest maiustust ei saa, kaob tal igasugune soov teie käsklustele alluda.

Järeldused

Me avaldasime teile kõik saladused selle kohta, kuidas dresseerida koera nii, et treening oleks nii teile kui ka teie neljajalgsele sõbrale võimalikult huvitav ja kasulik. Lühidalt öeldes on oluline järgida mõnda lihtsat reeglit, treenida oma karvapalli regulaarselt ning anda talle iga täidetud käskluse eest maiuspala. Seega varuge kannatust ja ka oma koera lemmikmaiustusi.